reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Koupě auta na IČO kvůli slevě  (Přečteno 328 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Petr

• Host
Koupě auta na IČO kvůli slevě
« kdy: 13. 09. 2017, 13:09:55 »
Dobrý den,

našel jsem mnoho informací, ale žádné jednotné stanovisko. Prosím tedy zkušené o vyjádření:

prodejce dává 20 tisíc slevu na koupi auta na IČO. IČO mám jako vedlejší činnost, nejsem plátce DPH a daním paušálem (jsem normálně zaměstnaný u jiné firmy).

1) Platím pouze silniční daň? - Z dostpuných informací ano.
2) Po roce si jej můžu napsat na rodné číslo a nic neplatit? - Z dostupných informací by to tak mělo být a nic se neplatit.
3) Máto nějakou nevýhodu? (Záruka atd. zůstavá stejné, to neřeším.)

Jde mi jen o tu slevu, má to cenu? Mám k tomu očekávat i jiné povinnosti?

Děkuji za vyjádření.

Reklama

• Stálý člen

reklama

M.M.

• Host
Re:Koupě auta na IČO kvůli slevě
« Odpověď #1 kdy: 13. 09. 2017, 13:48:46 »
Dobrý den,

je to jak uvádíte, koupíte li OA na IČ jako pod. FO ( OSVČ ), budete platit pouze sil. daň., předpokládá se se vozidlo kupujete právě pro účely podnikání. Pokud nejste plátce DPH nemusí vás trápit povinnost kráceného odpočtu ( podnikání / vs. osobní užívání vozu  ) + protože máte paušál nemusíte ( ani nemůžete)  ani krátit náklady ( opravy, atd.. )

Pokud vedete evidenci pouze příjmů ( ne daň. evidenci ) tz. uplatňujete paušál v podstatě nemáte obchodní majetek, tady jediné na co bych si dal pozor, je výklad FÚ, v případě že jej budete v budoucnu prodávat, osvobozen ( od daně z příjmu FO ) je pouze DNM po 5- ti letech od vyřazení z obchodního majetku. Tz. na případný výklad "vyřazení" - což vlastně u vás podle mého názoru není ( tedy onen časový test )  i když by jste vozidlo přepsal na DI z pod. FO pod IČ na nepodnikající FO ( na RČ ) a pak prodal třeba za 2 roky. Ale stejně, pravděpodobně tento OA případně v budoucnu neprodáte se ziskem ( tz. nad jeho poř. cenu ), tak stejně, by jste po uplatnění výdajů ( PC vozu ) na dani z příjmu nedoplácel.

Nevýhoda je tedy ( ale jde o váš případ, to je pokaždé jiné ) jen v záruce, ta může být stanovena odlišně, a není dána obecnou zárukou z OZ, jako u spotřebitelů.  Tz. přečtěte si kupní smlouvu. 

Platby GoPay

reklama