reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: DPH a třetí země  (Přečteno 873 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Ondrej

  • Host
DPH a třetí země
« kdy: 11. 09. 2017, 10:25:47 »
Dobrý den,

potřeboval bych se ujistit: Vyvážíme vodní turbíny do třetí země včetně instalace (montáže). Jak prosím na tuto produkci pohlížet?

a) Jako na poskytnutí služby s místem zdanitelného plnění ve třetí zemi (elektrárna - nemovitost se nachází ve třetí zemi), čímž by plnění nebylo předmětem CZ DPH a do daňového přiznání bychom ho neměli zahrnovat nebo by mělo spadnout do řádku 26 daňového přiznání.

b) Jako na vývoz zboží do třetí země a poskytnutou službu? Tedy plnění rozdělit na hodnotu vyváženého výrobku (řádek 22 přiznání DPH) a na hodnotu poskytnuté služby (montáž), která by se vzhledem k tomu, že je poskytována k nemovitosti do daňového přiznání neuváděla, protože není předměte, případně ji uvést v řádku 26.

Děkuji mnohokráte za Váš názor.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 898
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:DPH a třetí země
« Odpověď #1 kdy: 15. 09. 2017, 15:04:40 »
Dobrý den,

plnění, které poskytujete, je dodáním zboží, jde o "dodání zboží s instalací nebo montáží", kde je místo plnění určeno dle § 7 odst. 3 zákona o dani z přidané hodnoty tam, kde je zboží instalování nebo smontováno. Nejedná se tedy o plnění uskutečněné v tuzemsku.

Podle § 24a (odst. 1 písm. b) zákona o DPH vzniká povinnost přiznat poskytnutí dodávky zboží s instalací a montáží ke dni uskutečnění tohoto plnění.
Hodnotu plnění uvádíte do řádku 26 daňového přiznání, nerozdělujete tedy plnění na zboží a službu. Vývoz pro účely DPH nevykazujete jako "vývoz", i když celními procedurami zboží samozřejmě projít musí. Vývoz zboží nepodléhá clu ani DPH.

K plnění se vystavuje daňový doklad podle § 28 odst. 2 písm. a) bodu 2 zákona o DPH a § 29 zákona o DPH.

K samotnému pojmu instalace/montáž je třeba dodat, že pojmy instalace a montáž nejsou v zákoně o DPH ani ve směrnici k DPH definovány. Výkladovou pomůckou může být zápis z jednání VAT Committee (Výbor pro DPH), který nemůže vydávat právně závazná rozhodnutí, ale poskytuje odpovědi na otázky aplikace práva EU.
Podle názoru VAT Commitee, pokud dodavatel vyrobí zařízení podle požadavků zákazníka a následně je instaluje či namontuje na místě zákazníkem určeném, jde o dodání zboží s instalací a montáží. Na rozdíl od situace, kdy pouze smontuje jednotlivé díly dodané zákazníkem, kdy jde o práce na movité věci, popř. též může jít o služby vztahující se k nemovitým věcem.

Z poskytnutých informací považuji za nejpravděpodobnější variantu, že jde skutečně o dodání zboží s instalací/montáží, a to s daňovými důsledky, které jsou popsány výše.

Nicméně vzhledem k zřejmě větší hodnotě kontraktu doporučuji konzultaci s daňovým poradcem, který bude mít k dispozici jak technickou dokumentaci ke zboží, tak i smlouvy mezi dodavatelem a odběratelem a další dokumenty.

S pozdravem

Jan Molin
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama