reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Slevy na dani z příjmu fyzických osob  (Přečteno 2238 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Selingerová

• Host
Slevy na dani z příjmu fyzických osob
« kdy: 09. 08. 2017, 23:43:40 »
Dobrý den,

po přečtení našich zákonů nejsem moc moudrá a tak bych potřebovala pomoc. Mé dotazy jsou následující -

1. mám syna, který v září nastupuje do školy a má zdravotní problémy. Z tohoto důvodu jsem sháněla práci na zkrácený úvazek, ale zaměstnavatel mi nabídl práci na DPP a DPČ (chce to nějak podle potřeby měnit). Podepsala jsem růžový papír, od dubna do června jsem měla DPP, teď mám DPČ a později prý zase přejdeme na DPP. Výdělek za kalendářní rok nepřesáhne částku 65 000 Kč hrubého. Potřebovala bych vědět, zda můžu požádat zaměstnavatele o roční zúčtování daně a zda si na mě současně může manžel uplatnit odpočet na vyživovanou manželku ve svém  daňovém přiznání?
2. v říjnu bude synovi 7 let a kvůli platbě zdravotního pojištění budu evidovaná na ÚP. Až budu vedena na ÚP mohu podepsat DPP či DPČ? A lze říct, co by pro mě bylo výhodnější?
3. naše dcera v květnu složila úspěšně maturitu a od září nastupuje na jazykovou školu (na webu školy je informace, že uchazeči o studium budou mít statut studenta se všemi výhodami). Na konci července podepsala DPP a růžový papír u zaměstnavatele( respektive v červenci byla pouze jednou a papíry máme stále doma nepodepsané - fungovala by jako záskok  několikrát do měsíce;v srpnu nebyla vůbec). Chtěla bych se zeptat, zda i ona si může požádat o roční zúčtování daně a zda si manžel může nadále nechat mzdovou účetní vyplácet slevu na dani na dítě? A pokud bude mít dcera podepsanou DPP i v roce 2018, může manžel o letních prázdninách v roce 2018 uplatňovat slevu na vyživované dítě (účetní chce vždy podepsat čestné prohlášení, že v době letních prázdnin nebude dcera vedena na ÚP a nenastoupí do zaměstnání)? Výdělek bude maximálně 9 500 Kč za měsíc a od 1.9.2018 nastoupí do práce.

Děkuji za odpověď.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lada

• Host
Re:Slevy na dani z příjmu fyzických osob
« Odpověď #1 kdy: 10. 08. 2017, 09:28:39 »
1. Pokud tomu rozumím, tak jste letos měla pouze jednoho zaměstnavatele a od začátku jste u něj měla podepsaný růžový dvojlist. V takovém případě si zaměstnavatele můžete požádat o roční zúčtování. Ale jestli je vaše odměna opravdu tak nízká, že za celý rok nepřesáhnete 65.000 Kč  hrubého, tak vám z příjmu nejspíš nebyla sražena žádná daň (protože vaše daň byla nižší než sleva na dani) a tím pádem vám nebude co vracet. Pokud Váš příjem za celý rok bude nižší než 68.000 Kč, může si Váš manžel uplatnit slevu na manželku. Jiná podmínka než výše manželčina příjmu není, takže nevadí, když si vy za stejný rok požádáte o roční zúčtování.

Akorát nějak nerozumím tomu, jak a proč u zaměstnavatele měníte "podle potřeby" DPP a DPČ. Lze to dělat lze jedině tak, že vždy ukončíte DPP a podepíšete novou DPČ, pak zase ukončíte DPČ a podepíšete DPP a tak pořád dokola... Přijde mi to zbytečně moc komplikované.

Navíc pokud jste u něj zaměstnaná na DPP do 10.000 Kč, pak za vás v daném měsíci neodvádí žádné sociální ani zdravotní pojištění.  A pokud jste si zdravotní pojištění neplatila sama (u sociálního to nevadí), ani jste nebyla zaregistrovaná na Úřadu práce, který by ZP za vás platil, tak už v současné době máte za období duben až červen dluh u Vaší zdravotní pojišťovny, který po vás mohou (a budou) vymáhat i exekučně.

2. Od novely, která vstoupila v platnost minulý měsíc (od 1.7.2017), už lidé, kteří jsou v evidenci Úřadu práce, NESMÍ pracovat na dohodu o provedení práce. Ani kdyby splňovala podmínku, že příjem z ní bude nižší než polovina minimální mzdy. Mohou pracovat pouze na DPČ nebo na pracovní poměr, ale na DPP ne. Jinak je vyřadí z Úřadu práce.

3. O provedení ročního zúčtování si může zaměstnavatele požádat každý zaměstnanec, který nemá povinnost podat daňové přiznání (tu by měl např. kdyby měl v jednom měsíci více pracovních poměrů současně). Tedy i Vaše dcera může. Problém bude se slevou (přesněji daňovým zvýhodněním) na dítě, co uplatňuje na dceru Váš manžel, v případě, že dcera bude při studiu jazykovky pracovat. Studium jazyků na jazykové škole se totiž z hlediska zákona považuje za studium střední školy a na studenta střední školy lze uplatňovat daňové zvýhodnění pouze v případě, že studuje v denním studiu (tedy nikoli dálkově) a že NEPRACUJE nebo nepobírá podporu v nezaměstnanosti.

Co se týče prázdnin, tak na studenta, který ukončil SŠ maturïtou, lze v době navazujících letních prázdnin uplatnit daňové zvýhodnění na dítě v případě, kdy v červenci a v srpnu nepracoval po celý měsíc. Čili např. nelze uplatnit zvýhodnění na studenta, co měl uzavřenou dohodu či pracovní smlouvu od 1.7. do 31.7. nebo od 20.7. do 31.8. Ale naopak můžete uplatnit slevu na studenta, který měl dohodu/smlouvu uzavřenou od 2.7. do 30.8. (protože ani v červenci ani v srpnu to nebylo celý měsíc).

Selingerová

• Host
Re:Slevy na dani z příjmu fyzických osob
« Odpověď #2 kdy: 10. 08. 2017, 18:06:57 »
Děkuji za odpověď. Proč to chce zaměstnavatel střídat nevím. Zdravotní za mě platí stát, protože pečuji o dítě do 7 let věku,které je doma a nenavštěvuje žádné školské zařízení.
Ohledně té dcery - ona bude studovat denní studium, dohodu by měla pouze na odpoledne (několikrát v týdnu)na roznos letáků. Myslela jsem si, že se podepisuje na dobu neurčitou, tzn. do vyčerpání 300 hodin/rok a slevu můžeme uplatnit pokud ejjí výdělek nepřesáhne 10 000 kč a nestane se účastníkem zdravotnho pojištění.

Redakční tip

• Stálý člen

Platby GoPay

reklama