reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: FO plátce či neplátce?  (Přečteno 1455 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

O. Dvořák

  • Host
FO plátce či neplátce?
« kdy: 03. 08. 2017, 09:15:17 »
Dobrý den, jsem majitelem a jednatelem společnosti, která je plátcem DPH. Společně s tím uvažuji o převzetí jedné pobočky na mou FO, kde nejsem plátcem DPH a nevykonávám a ještě jsem nevykonával žádnou činnost. V § 6a zákona o DPH se uvádí: Osoba povinná k dani, která a) je společníkem společnosti, v jejímž rámci se uskutečňuje plnění s nárokem na odpočet daně, je plátcem ode dne, kdy se stal plátcem kterýkoli z ostatních společníků, nestane-li se podle tohoto zákona plátcem dříve. Nejsem si jistý, jak tomu přesně rozumnět, protože v mé společnosti plátci DPH jsem jediným společníkem, ale přijde mi nelogické, abych i jako FO, která začla podnikat v něčem jiném a někde jinde, byl automaticky také plátce DPH. Setkal jsem se i s názorem, že od r. 2014 a Nového OZ se toto vztahuje na sdružení, neboť sdružení se změnilo na společnost a společnost na korporaci, a tedy se mne tato otázka vůbec nemusí týkat. Pokud tedy začnu podnikat jako FO a jsem jediným společníkem s.r.o. plátce DPH, stávám se automaticky také plátcem DPH? Děkuji za odpověď. Dvořák.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



M.M.

  • Host
Re:FO plátce či neplátce?
« Odpověď #1 kdy: 03. 08. 2017, 09:48:01 »
Dobrý den,

společníkem společnosti se označuje = sdružení

Plátce DPH se stanete v těchto případech,

překročení obratu 1. mil.
účast ve sdružení a uzavření smlouvy o sdružení  s osobou která je již plátce
nabytí majetku na základě smlouvy o prodeji podniku
při přeměně obchodní společnosti nebo družstva
uskutečnění ZP s místem plnění v tuz. osobou, která nemá sídlo v tuzemsku
dodání zboží do jiného čl. státu osobou, která nemá sídlo v tuzemsku ( ale toto zboží je odesláno touto osobou z tuzemska )
pokračování podnikání po zemřelém plátci

Pokud podnikáte jako FO ( OSVČ ) a jste neplátce, a co je převzetí pobočky z s.r.o. ?  jaké převzetí - s.r.o. ( je samostatná právnická osoba )  může vlastnit nějakou pobočku ( výrobní prostory, kanceláře, atd..  ) pak vám je může prodat za cenu obvyklou. Nebo má s.r.o. uzavřeny nějaké smlouvy které realizuje, pak je ukončí a budou nově uzavřeny na vás jako OSVČ ( bude li protistrana souhlasit ) - pak se samozřejmě nic nemění a nestáváte se " automaticky" jako dosavadní OSVČ neplátce, plátcem.



O. Dvořák

  • Host
Re:FO plátce či neplátce?
« Odpověď #2 kdy: 04. 08. 2017, 09:41:42 »
Dobrý den,

děkuji za Vaši odpověď, nicméně pravděpodobně jsem se nevyjádřil přesně. Převzetí pobočky nemá nic společného s mou s.r.o., jde o převzetí jiné pobočky od jiné FO zde v ČR s novými smlouvami. Šlo pouze o vyjasnění faktu, že jsem společníkem ve společnosti s.r.o., která je plátcem DPH. Z odpovědi mi tedy vyplývá, že se v tomto případě registrovat k DPH jako FO nebudu muset, je to tak? Má firma bude stále plátce DPH jako doposud, ale já jako FO nebudu. Budeme dva odlišné subjekty, nikoliv sdružení, souhlasí? Děkuji za odpověď.

Redakční tip

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


M.M.

  • Host
Re:FO plátce či neplátce?
« Odpověď #3 kdy: 04. 08. 2017, 09:45:44 »
Dobrý den,
ano, je to jak uvádíte.


 

Platby GoPay

reklama