reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Limit pro DPH  (Přečteno 1348 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Lenka

  • Host
Limit pro DPH
« kdy: 13. 07. 2017, 13:14:09 »
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, manžel je OSVČ, hlídáme obrat po sobě jdoucích 12měsíců, aby nepřesáhl 1mil. korun a nestal se  plátce DPH.
Jak je to, když měl 3 měsíce v letošním roce pozastavení živnosti, měl nehodu, ležel v nemocnici, nepodnikal, neměl příjem, nechtěla jsem
zbytečně odvádět odvody.....
Od kdy se sleduje limit, od přerušení, nebo 12 měsíců včetně měsíců přerušených, nebo 12 měsíců vyjma přerušení živnosti, nějak si s tím nevím rady.

Děkuji.

Lenka B.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



M.M.

  • Host
Re:Limit pro DPH
« Odpověď #1 kdy: 13. 07. 2017, 14:11:05 »
Dobrý den,

Plátcem se stává *osoba povinná k dani se sídlem v tuzemsku, jejíž obrat za nejvýše 12 bezprostředně předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců přesáhne 1 000 000 Kč, s výjimkou osoby, která uskutečňuje pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně.

( upozorňuji že překročení obratu je sice nejčastější ale není jediné kritérium pro plátcovství DPH /  - je jich asi  cca. 15 )

Tato osoba se stává plátcem od prvního dne druhého měsíce následujícího po měsíci, ve kterém překročila stanovený obrat.

*( Osoba povinná k dani je fyzická nebo právnická osoba, která samostatně uskutečňuje ekonomické činnosti, pokud tento zákon nestanoví v §5a jinak. Osobou povinnou k dani je i právnická osoba, která nebyla založena nebo zřízena za účelem podnikání, pokud uskutečňuje ekonomické činnosti.

Ekonomickou činností se pro účely tohoto zákona rozumí soustavná činnost výrobců, obchodníků a osob poskytujících služby, včetně důlní činnosti a zemědělské výroby a soustavné činnosti vykonávané podle zvláštních právních předpisů, zejména nezávislé činnosti vědecké, literární, umělecké, vychovatelské nebo učitelů, jakož i nezávislé činnosti lékařů, právníků, inženýrů, architektů, dentistů a účetních znalců. )

Pokud přeruší pak  nepodniká, takže to se tam nezapočítává - ani nemůže logicky, protože v přerušené živnosti nemůžete podnikat ( vytvářet soustavou činnost obchodů ), tedy mít ani obrat. Pokud je obrat žádný ( nulový ) to tak za měsíce nepodnikání nic nepřipočítáváte.


M.M.

  • Host
Re:Limit pro DPH
« Odpověď #2 kdy: 13. 07. 2017, 15:43:23 »
Sledujete to tak, že vždy počítáte nejvýše 12 bezprostředně předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců , tedy vč. přerušení ( jen za dobu přerušení podnikání nic není co do obratu zahrnovat , tedy pokud bude podnikání přerušeno na dlouhou dobu např. 2 let tak o tyto 2 roky se 12 -ti měsíční testovací období neprodlužuje)  (a pozor kalendářní měsíce -  nikoli kalendářního roku leden až prosinec) - vždy testujete 12 měsíců zpětně od aktuálního data, tedy pokud bych testoval dnes, testoval bych svůj obrat za  7/2016 - 7/2017  pokud bych tedy za toto období nepřesáhl 1 . mil nejsem plátce DPH,

Ale pak je  situace jiná, kdy následně uplyne další  8 +9+10 měsíc ( a více se zadaří v podnikání ) a zjistím, že za období 10/2016 - 10/2017 jsem obrat přesáhl a to právě součtem za posledních 12 měsíců, zde se tedy dostávám do překročení v 10-tém měsíci roku 2017  - podám registraci ( do 15 ti dnů po skončení měsíce ve kterém nastala povinnost registrace tady do 15. 11  - stále jen registrace bez plátcovství DPH ) a plátce DPH fakticky jsem od ( prvního dne druhého měsíce následujícího po měsíci ) plátcem budu tedy od 1.12  ( od tohoto data vystavuji daňové doklady ) Akorát si ohlídat že dojde z FÚ ( včas )  rozhodnutí o registraci plátce DPH.

Redakční tip

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


 

Platby GoPay

reklama