reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Údaj o registraci osoby zapsané v živnostenském rejstříku  (Přečteno 1441 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Alžběta Prokešová

  • Host

  Dobrý den, zaměstnavatel mi opakovaně odmítá proplatit fakturu na ubytování,z důvodu,že majitelka ubytovacího zařízení(registrovaná v živnostenském rejstříku v roce 2012)neuvádí na daňovém dokladu úplný údaj o registraci,který můj zaměstnavatel vyžaduje.Majitelka ubyt. zařízení uvádí na dokladu pouze"osoba zapsaná v živnostenském rejstříku,datum a místo" a opakuje,že žádné evidenční číslo ani jiné číslo jí přiděleno nebylo,zaměstnavatel se hájí tím,že dle zákona musí být toto číslo na dokladu(faktuře)uvedeno.Jaká je prosím správná interpretace zákona o těchto údajích,nevím jak tento problém řešit. Předem moc děkuji za odpověď. A.Prokešová

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



A380

  • Host
Zdravím, evidenční číslo přiděleno být muselo, text na faktuře třeba my používáme ve znění "Podnikatel je zapsán v Rejstříku živnostenského podnikání OŽÚ v Prostějově pod č.j. Xxxx/xx Xxx".


Lada

  • Host
Evidenční číslo se tam nemusí psát, podle zákona to u OSVČ povinné není. Podle vyjádření živnostenského úřadu se tam má psát jen, že jste zapsán v živnostenském rejstříku a na kterém úřadu konkrétně, např. takto:

Zapsán v živnostenském rejstříku
Úřad příslušný podle § 71 odst. 2 živnostenského zákona: např.Magistrát města Hradec Králové

Redakční tip

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Lada

  • Host
Mimochodem, podle zákona o DPH nepatří údaje o registraci v živnostenském rejstříku mezi povinné náležitosti daňového dokladu. Povinnými údaji o prodávajícím jsou jeho jméno a příjmení (či název), adresa sídla a DIČ (pokud je plátce DPH). Viz § 29 zákona o DPH.

Na faktuře by sice informace o tom, že je podnikatel zapsán v živnostenkém rejstríku, měla být uvedena (na základě jiného zákona, než je zákon o DPH), ale i bez ní se podle mě jedná o platný daňový doklad.


M.M.

  • Host
Dobrý den,

zajímavá diskuse, že ? ale jak to tedy je s fakturou. No ve skutečnosti nějak, pojem faktura, již neexistuje. Respektive nikde nenajdete jakoukoli právní úpravu pojmu faktura.

Ale to platí nyní, ( Pojem faktura byl uveden pouze  v § 13a obchodního zákoníku (zákon č. 513/1991 Sb.), kde je tento termín uveden v souvislosti s obchodními listinami. ) A tam bylo skutečně uvedeno :

Obchodní listiny
(1) Každý podnikatel je povinen na všech objednávkách, obchodních dopisech, fakturách, smlouvách a v rámci informací zpřístupňovaných veřejnosti prostřednictvím dálkového přístupu (dále jen "internetové stránky") uvádět údaj o své firmě, jménu nebo názvu, sídle nebo místu podnikání a identifikačním čísle osoby (dále jen „identifikační číslo“); podnikatelé zapsaní v obchodním rejstříku též údaj o tomto zápisu, včetně spisové značky, a podnikatelé nezapsaní v obchodním rejstříku též údaj o zápisu do jiné evidence, v níž jsou zapsáni.

ale toto zaniklo !!!! spolu s obch. zákoníkem

Ale OZ zanikl a byl nahrazen rekodifikací Nového občanského zákoníku.  Takže co budeme dělat a fakturou ? no nic, faktura je pouze zažitý pojem, z obchodních zvyklostí, tedy neplátce ( například ten živnostník ale také PO neplátce ) vystavuje účetní doklad ( jím vzniká pohledávka ) no a protože nejde o doklad daňový, má to obsahovat alespoň :

označení dodavatele a jeho IČ ( DIČ neplátce neuvádí, byť DIČ má každý přiděleno ! i neplátce ) , a odběratele
datum vystavení či splatnosti (ne však datum uskutečnění zdanitelného plnění),
předmět fakturace (jakou službu či jaké zboží fakturujete),
dohodnutou částku,
způsob úhrady, a
pořadové číslo dokladu

Může být údaj o tom pod jakým ŽR je zapsán, ale pokud uvede své IČ, je to dohledatelný údaj a současně je nezaměnitelný, zda si k tomu přidá také č.j., obrázek, logo, dovětek obchodního jména, odkaz na web, název FAKTURA, tisk na hlavičkovém papíře - beze všeho ( co papír unese  ) ale nepřeháněl bych to.

Daňový doklad vystavují pouze plátci DPH, jeho náležitosti jsou dány §29 zákona o DPH. Takže lze napsat FAKTURA - daňový doklad ( pěkně postaru - zvyk je železná košile - navíc " fáčka" umíme  / nebo jen daňový doklad + přidat náležitosti §29

Takže pokud máte aspoň náležitosti účetního / případně daňového dokladu, který účtujete za služby podložené smluvním vztahem, tak vám odběratel nemá co odmítat, zkuste jej slušně upozornit, nebude li reflektovat, samotným nepřevzetím dokladu, nezaniká vaše pohledávka, naopak vzniká na základě zasmluvnění. Pak s tím musíte pracovat jako z nezaplacenou pohledávkou, a vymáhat dluh soudně či mimosoudně.



 




Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


 

Platby GoPay

reklama