reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Dohoda o provedení práce  (Přečteno 1211 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Lada Vacková

  • Host
Dohoda o provedení práce
« kdy: 27. 06. 2017, 12:57:42 »
Dobrý den paní Kučerová, navštěvuji Vaše mzdové semináře. Chtěla bych se s Vámi podělit o výsledek kontroly z inspektorátu práce pro Královéhradecký kraj a zároveň požádat o Váš názor. Námitky inspektorátu se týkají dohody o provedení práce, kterou používáme dle vzoru z Vašich seminářů.
Insp.práce uvádí, že při sepsání DOPP byl porušen §138 zák.práce. Dle tohoto § má být v DOPP sjednaná výše odměny a podmínky pro její poskytování.V naší DPP je uvedeno následující: Za provedení úkolu poskytne zaměstnavatel zaměstnanci odměnu ve výši 200,--Kč/hodinu. Odměna je splatná po ukončení práce, nebo po ukončení měsíce, dle odpracovaných hodin. Odměna bude splatná dle přílohy k DPP.V příloze k DPP se uvede kolik skutečně zaměstnanec odpracoval hodin a kolik mu tedy náleží odměna a dále si tam zaškrtne jestli chce odměnu vyplatit hotově nebo na bankovní účet.
Inspektorát práce se nám k tomuto vyjádřil, že v DPP chybí jakým způsobem bude odměna vyplácena a na kdy je stanoven výplatní termín a že tato ustanovení musí být sjednána před započetím práce. Příloha je vystavována až zároveň s vyplácením odměny za vykonanou práci,takže vlastně postrádá smysl přílohy.
Můžete mi prosím napsat, zda je jejich názor správný? Tyto vzory dohod používáme pro několik firem a rádi bychom postupovali správně. Je někde v zákoně podrobněji vysvětleno znění §138zák.práce, co konkrétně je myšleno větou "podmínky pro její poskytování"? DPP totiž převážně sepisujeme na celý rok a zcela běžně se stává, že někdy je mzda vyplacena hotově,jindy převodem.Proto nám vyhovuje,že si to zaměstnanec zvolí až v příloze.Pokud by to mělo být přímo v dohodě,museli bychom každý měsíc psát novou žádost,když to bude chtít zaměstnanec převodem? Moc děkuji za Váš názor
Lada Vacková

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 1 550
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Dohoda o provedení práce
« Odpověď #1 kdy: 10. 07. 2017, 13:21:55 »
Dobrý den,

vámi zmiňovaný formulář dohody jsem nepřipravovala, byl zpracován na zakázku právní kanceláří pro pořádající agenturu. Je pravdou, že jsem měla možnost ho vidět a pokud si dobře vzpomínám, skládal se ze dvou částí. Dohoda + příloha (výkaz práce). Jedná se pouze o vzor formuláře, který je nutné podle konkrétní situace upravit. Sama popisujete, že v dohodě je mimo jiné uvedeno: Odměna je splatná po ukončení práce, nebo po ukončení měsíce, dle odpracovaných hodin...  Zde je samozřejmě nezbytné vybrat konkrétní variantu, nemohou platit všechny. Podmínky musí být vymezeny dostatečně určitě, aby následně nevznikaly pochybnosti o obsahu konkrétního právního jednání.  Tak aby to odpovídalo ustanovení § 138 zákoníku práce, kde sepíše, že výše odměny z dohody a podmínky pro její poskytování se sjednávají v dohodě o provedení práce nebo v dohodě o pracovní činnosti.

V případě splatnosti odměny jsem požádala o vyjádření Státní úřad inspekce práce. Ten odkazuje rovněž na ustanovení § 144 zákoníku práce: Jestliže se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodnou o splatnosti a výplatě jinak, platí pro splatnost a výplatu odměny z dohody, odměny za pracovní pohotovost a náhrady mzdy nebo platu obdobně § 141, 142 a 143. Je-li sjednána jednorázová splatnost odměny z dohody až po provedení celého pracovního úkolu, vyplatí zaměstnavatel odměnu z dohody v nejbližším výplatním termínu po dokončení a odevzdání práce. Obecně lze k termínu výplaty a splatnosti uvést, že právní skutečnosti, respektive právní události, na základě nichž vznikají, mění se nebo zanikají práva nebo povinnosti, lze stanovit v praxi různými způsoby, např. určením konkrétního data (např. 10.5.2017), nebo rovněž jiným způsobem, z něhož je dostatečně zřejmé, kdy k dané skutečnosti dochází (např. vždy k desátému dni v měsíci, ke dni splnění konkrétního úkolu apod.). V praxi je tak nutné formulaci konkrétního smluvního ujednání přizpůsobit konkrétnímu případu, konkrétním právním skutečnostem a případně konkrétním požadavkům stanoveným právní úpravou.

Podle názoru Státního úřadu inspekce práce ve vztahu ke splatnosti a termínu výplaty, lze z výše uvedeného dovodit, že i v případech, kdy se obdobně využijí ustanovení § 141, 142 a 143 zákoníku práce, je na místě toto v textu dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr reflektovat. Proto bych v dohodě specifikovala konkrétní variantu, např. odměna je splatná měsíčně dle odpracovaných hodin ve  výplatním termínu ...... na zaměstnancem uvedené číslo účtu (případně dle zaměstnancem zvolené varianty účet/hotovost dle přílohy). Příloha by měla sloužit především jako zjednodušený výkaz práce. Zde se uvede počet skutečně odpracovaných hodin za měsíc. Zaměstnavateli ji zároveň využije jako kontrolu, aby nepřipustil překročení maximálně možného rozsahu práce v rámci dohod.

V průběhu měsíce srpna připravím pro server Podnikatel.cz na téma podmínek poskytování odměny v rámci dohod o provedení práce podrobnější článek.

S přáním krásného dne   Dagmar Kučerová

 
 
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama