reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Daňové přiznání po prodeji bytu  (Přečteno 1247 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Marta Fejfarová

  • Host
Daňové přiznání po prodeji bytu
« kdy: 13. 05. 2017, 12:27:56 »
Dobrý den!   Prosím  o radu jak mám podat daňové přiznání a do kdy musí být podané.  Dne 5.4.2017 jsem prodala byt kdy byl proveden vklad do katastru nemovitostí, a to s právními účinky k 10.4.2017.  Vklad byl proveden podle listiny: Smlouva kupní.  Dne 5.5.2017  mi bylo zasláno vyrozumění o provedením vkladu do katastru nemovitostí.  Byt jsem nabyla dědictvím spolu s manželem, každý 1/2.  Ani jeden nejsme přímými dědici.  Jsme vzdálení příbuzní a v bytě jsme nebydleli.  Prosím o zprávu, zda se od daně odečítá částka, která byla vynaložena na rekonstrukci bytu, odměna realitní kanceláři, nebo rozdíl mezi cenou za kterou jsme byt zdědili a za kterou jsme byt prodali.   Děkuji za odpověď. S pozdravem Marta Fejfarová.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 893
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Daňové přiznání po prodeji bytu
« Odpověď #1 kdy: 22. 05. 2017, 09:30:50 »
Dobrý den paní Fejfarová,

pokud prodej bytu není osvobozen od daně z příjmů, daňové přiznání za rok 2017 podáváte do pondělí 2. dubna 2018. V případě, že zplnomocníte k podání a zpracování DP daňového poradce, lhůta je prodloužena až do 2. 7. 2018. S posunem lhůty pro podání DP se posouvá i lhůta pro platbu daně.

Pokud prodávaný byt nebyl součástí společného jmění manželů, ale každý jste vlastnil polovinu, budete podávat daňové přiznání oba, každý zdaníte polovinu příjmu z prodeje a uplatníte si polovinu z vynaložených uznatelných výdajů (k těm viz níže).

Ještě si dovolím zmínit jednu z variant osvobození příjmu, kterou jste zřejmě neuvažovali. Pokud byste v bytě bydleli, byť po dobu kratší než 2 roky (viz ustanovení § 4 odst. 1 písm. a) zákona o daních z příjmů, dále jen "ZDPř") a prostředky získané prodejem byste použili k "uspokojení bytové potřeby", tedy ke koupi domu, bytu atp. pro bydlení, potom i v tomto případě lze uvažovat o osvobození příjmu.

Vycházíme zde ustanovení § 4 odst. 1 písm. u) ZDPř (viz poslední věta odkazovaného ustanovení). Podmínkou je, že:
- příjem bude použit na koupi jiného bydlení do konce roku následujícího po jeho obdržení, tedy ve Vašem případě do konce roku 2018,
- přijetí příjmu bude do konce roku, ve kterém byl obdržen, oznámeno finančnímu úřadu, tedy do 31.12.2017.

Pokud jde o "bydliště" ve smyslu zákona o daních z příjmů, rozhodně se nejedná o místo zapsané v občanském průkazu (trvalý pobyt), ale jde o faktické bydliště, které je jako takové užíváno. (Přesnou definici "bydliště" naleznete v § 2 odst. 4 ZDPř.) Fyzická osoba může užívat k "uspokojení bytové potřeby" i více nemovitých věcí současně (např. při více zaměstnáních v různých městech, při kombinaci rodina a práce v různých městech atp.).

Jestliže tedy pro Vás nepřichází v úvahu ani tato varianta osvobození (dle § 4,1,u) ZDPř), je zde otázka základu daně (a též povinnost podat daňové přiznání).

Daný příjem patří mezi tzv. ostatní příjmy dle § 10 ZDPř. Základem daně je v případě zděděného majetku primárně rozdíl mezi prodejní cenou a cenou určenou pro účely dědického řízení (zřejmě existuje znalecký posudek). Výdajem budou i částky, které jste vynaložili na opravy a rekonstrukce bytu, k hodnotě vlastní práce se ovšem nepřihlíží. Výdajem je i odměna realitní kanceláři, resp. další výdaje související s uskutečněním prodeje, na které máte doklady.

S pozdravem

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama