reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Nemocenská před nástupem na mateřskou  (Přečteno 2634 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Mart

  • Host
Nemocenská před nástupem na mateřskou
« kdy: 12. 04. 2017, 12:47:28 »
Dobrý den, mám dotaz od 1.5.2017 nastupuji z důvodu komplikace těhotenství na nemocenku, ale přemýšlím, že si vyčerpám dovolenou ,kterou mám 20 dní, termín porodu mám 4.10.2017.Anebo může mi dovolenou proplatit zaměstnavatel?Děkuji za odpověď

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Vlasta

  • Host
Re:Nemocenská před nástupem na mateřskou
« Odpověď #1 kdy: 14. 04. 2017, 05:46:10 »
 Proplatit dovolenou lze pouze při ukončení pracovního poměru. Podle data porodu byste měla nastoupit na MD 23.8.2017, ta by měla trvat do 6.3.2018. Před uplynutím tohoto data požádáte zaměstnavatele o čerpání dovolené za rok 2017, tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, (§ 217 odst. 5 Zákoníku práce – zaměstnavatel je povinen této žádosti vyhovět), dovolená by se Vám neměla krátit, protože od 1.5.2017 do 22.8.2017 nezameškáte 100 pracovních dnů. Zároveň požádáte o čerpání dovolené za rok 2018, nárok by Vám měl též vzniknout v plné výši, protože mateřská dovolená  i čerpaná dovolená se posuzují jako výkon práce, splníte tím podmínku odpracování 60 dnů v kalendářním roce 2018 a dovolenou vyčerpanou podle §217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit (§ 223 odst. 1 ZP). Po vyčerpání dovolené teprve nastoupíte na rodičovskou dovolenou. O výplatu rodičovského příspěvku požádáte bezprostředně po skončení MD, čerpání dovolené nemá vliv na výplatu RP.
 


Offline Ivana Zezulová

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Re:Nemocenská před nástupem na mateřskou
« Odpověď #2 kdy: 18. 04. 2017, 12:02:34 »
Souhlasím s odpovědí paní Vlasty, nevyčerpanou dovolenou lze proplatit jenom při skončení zaměstnání.

I já bych Vám doporučila o čerpání dovolené (pozor, abyste nepožádala o proplacení, tomu by zaměstnavatel nemohl vyhovět)
požádat písemně (!!) až těsně před skončením MD, protože tak Vám vznikne nárok i na celou dovolenou za rok 2018.

Redakční tip

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


 

Platby GoPay

reklama