reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Neplátce DPH a poskytnutí služby do EU  (Přečteno 1726 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Miloš

  • Host
Neplátce DPH a poskytnutí služby do EU
« kdy: 28. 03. 2017, 22:06:48 »
Dobrý den,

měl bych dotaz na daňovou povinnost z hlediska DPH. Jsem OSVČ, neplátce DPH, předmět podnikání poskytování konzultací v bankovní oblasti. Nyní budu vystavovat fakturu za konzultační činnosti firmě se sídlem v Itálii. Dle dohody bude faktura vystavena na částku bez DPH s tím, že se bude jednat o tzv. reverse charge (daň vyměří a odvede odběratel). Já bych se měl zřejmě stát identifikovanou osobou ve vztahu k českému FÚ.

1) Je tomu tak a identifikaci lze provést na příslušném FÚ osobně?
2) Budu muset podat souhrnné hlášení? Pokud ano, jakou formou (nekomunikuji s FÚ elektronicky ani nemám datovou schránku)?
3) Budu muset podat daňové přiznání - daň z přidané hodnoty, i když bude pro mne nulová? Předpokládám, že žádnou DPH odvádět nebudu.

Děkuji za objasnění
Miloš

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 893
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Neplátce DPH a poskytnutí služby do EU
« Odpověď #1 kdy: 31. 03. 2017, 13:19:49 »
Dobrý den,

pokud jde o standardní služby s místem plnění určeným dle § 9 odst. 1 zákona o DPH, tak se okamžikem poskytnutí služby stáváte identifikovanou osobou. To vyplývá z § 6i zákona o dani z přidané hodnoty  (ZDPH). Následně běží 15-denní lhůta pro podání přihlášky k registraci (viz § 97 ZDPH).
Přihlášku můžete podat osobně, poštou, případně datovou schránkou (kdybyste ji měl zřízenu, musel byste ji použit). Viz § 101a odst. 2 ZDPH. Další variantou je podání s užitím elektronicky zaručeného podpisu.

(Otázka ovšem je, zda služby nejsou osvobozeny (viz § 54 - osvobozené finanční činnosti). Potom byste se identifikovanou osobou nestal.)

Daňová přiznání a souhrnná hlášení musíte podávat výhradně elektronicky - viz § 101a ZDPH, identifikovaná osoba jej ovšem podává pouze za období, ve kterém se nějaké "přiznávané" plnění uskutečnilo. Může jít i o plnění, ze kterého není odváděna daň, právě kvůli reverse charge, kdy je třeba v mezinárodním kontextu zkontrolovat, že daň byla odvedena odběratelem. Daňové přiznání a SH se ovšem nepodává za období, kdy se vůbec žádné plnění neuskutečnilo - viz § 101 odst. 2 ZDPH a § 102 odst. 2 ZDPH.

Kontrolní hlášení identifikovaná osoba nepodává.

S pozdravem

Jan Molín




Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama