reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Dotaz ohledně GFŘ D-22 a práce v zahraničí  (Přečteno 1373 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Mgr. Vladimír Tichý, PhD.

  • Host
Dotaz ohledně GFŘ D-22 a práce v zahraničí
« kdy: 21. 03. 2017, 11:48:56 »
Dobrý den,
od října 2016 pobývám a jsem zaměstnán ve Spojeném Království Velké Británie a Severního Irska, mám zde pracovní smlouvu až do listopadu 2018. Před tím jsem pobýval v ČR Protože jsem v roce  2016 pobýval v ČR delší dobu, než 183 dní, mám povinnost podat daňové přiznání ohledně daně z příjmu ze závislé činnosti za rok 2016 v ČR. Tím ovšem končí to, co je mi jasné.Tak předně mě prosím zajímá, zda něco brání aplikace GFŘ D-22 ze dne 6.2.2015 č. 4 k paragrafu 2:2. "Dojde-li u poplatníka ke změně v rozsahu povinnosti vůči České republice (§ 2 odst. 2 nebo odst. 3 zákona) v průběhu zdaňovacího období v důsledku změny bydliště, posuzuje se jeho statut za příslušné části roku samostatně. V případě vzniku neomezené daňové povinnosti v České republice (§ 2 odst. 2 zákona) v důsledku skutečnosti, že se zde poplatník obvykle zdržuje, uplatní se tento statut pro celé zdaňovací období."
V ČR se od října 2016 obvykle nezdržuji a nebudu obvykle zdržovat nejméně do listopadu 2018. Je tedy prosím možno ohledně daně z příjmu ze závislé činnosti daňové období 2016 rozdělit na období do října 2016, které zdaním v ČR a od října 2016, které v ČR zdaňovat nebudu, neboť zde již nejsem daňovým rezidentem? Pokud to z hlediska GFŘ D-22 nelze, prosím o zdůvodnění.Pokud to možno není, zajímalo by mě prosím, jakým způsobem mám v ČR doložit výši příjmu v UK. Ze zaměstnání v UK mám pouze výplatní pásky, žádný formulář s úhrnem příjmu a zaplacených daních nevydávají. Na FÚ v Česku mi dali pouze formulář v češtině, který mi v UK nikdo nevyplní. Celkově se brání možnosti dát mi jakýkoliv jiný doklad, než výplatní pásky a nemám žádný nástroj, jak se domoci čehokoliv jiného.


Děkuji

Mgr. Vladimír Tichý, PhD.




Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 893
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Dotaz ohledně GFŘ D-22 a práce v zahraničí
« Odpověď #1 kdy: 24. 03. 2017, 20:30:06 »
Dobrý den pane doktore,

dle mého názoru nic nebrání tomu, abyste ve Vašem případě využil dikce pokynu D-22 a považoval období roku 2016 za (z hlediska daňového domicilu) dvě samostatná období, a to z důvodu změny bydliště. Od ledna do září 2016 budete daňovým rezidentem ČR, v tomto období neplynuly z GB žádné příjmy, takže v ČR budete danit jen příjmy z plynoucí území ČR.

Od října 2016 Vám naopak (předpokládám) neplynuly žádné příjmy z ČR, takže budete ve Velké Británii danit (jako britský daňový rezident) jen příjmy plynoucí z GB.

Ovšem ani varianta, že se budete považovat po celý rok 2016 za českého daňového rezidenta (s čímž je spojena povinnosti přiznat "celosvětové" příjmy, tedy i příjmy plynoucí z GB) není nijak administrativně komplikovaná, protože příjmy ze závislé činnosti vykonávané v EU jsou za podmínek § 38f odst. 4 zákona o daních z příjmů VYJÍMÁNY ZE ZDANĚNÍ V ČR. Prakticky by to znamenalo, že příjmy z Vašich "výplatních pásek" přepočítáte na Kč (kurzem dle pokynu GFŘ D-31), zvýšíte je o fiktivní pojistné 34 % (do superhrubé mzdy), uvedete do daňového přiznání, ale o pár řádků dál tu samou částku (celou "superhrubou mzdu z GB") odečtete, takže de facto v ČR tento příjem vůbec nedaníte. Dle našich zkušeností správci daně při použití metody vynětí nevyžadují např. potvrzení zahraničního správce daně, ale stačí dokumenty od zahraničního zaměstnavatele.

S pozdravem

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama