reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Daň z příjmů korektora  (Přečteno 2822 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Jiří Raška

  • Host
Daň z příjmů korektora
« kdy: 03. 02. 2017, 11:35:02 »
 Dobrý den, pracuji jako korektor, ale ve smlouvě, kterou jsem dostal až po 14 dnech práce, jsem veden jako autor a vnímán jako OSVČ. Dostávám tzv. paušální odměnu a musím si sám platit zálohy na zdravotní i sociální pojištění, jde tedy v podstatě o švarcsystém.
Mám podávat daňové přiznání s paušálem 40 % a za závislou činnost? Jak mám vypočítat výši daně?
Pokud jsem si nedávno založil kvůli přivýdělku volnou živnost (abych mohl práci vyfakturovat) s předpokládaným jednorázovým výdělkem do 20 tisíc Kč, mění se nějak moje povinnost a způsob přiznání daně z příjmů?
 Předem děkuji za odpověď a radu.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 893
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Daň z příjmů korektora
« Odpověď #1 kdy: 07. 02. 2017, 13:33:11 »
Dobrý den pane Raško,

předpokládám, že výsledkem činnosti, kterou poskytujete, není "dílo", které by bylo chráněno autorským právem. V autorském zákoně je uvedeno: "Předmětem autorského práva jsou díla literární, vědecká a umělecká, která jsou výsledkem tvůrčí činnosti autora ....``

Vaše činnost tedy bude nejspíše volnou živností (příjem dle § 7 odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů), u které lze uplatnit paušální výdaje ve výši 60 % z příjmů. Je však možné, že obsah Vámi uzavřené smlouvy je širší, pokud ji nemáme k dispozici, nemůžeme k tomu říci nic bližšího.

ˇOSVČ" pro účely pojistnému budete v obou situacích - jako "autor" i jako "živnostník".
V obou případech budete podávat Přehledy ČSSZ a zdravotní pojišťovně a z příjmů budete platit i pojistné.
Pokud jste z hlediska sociálního pojištění "OSVČ hlavní", musíte platit alespoň minimální zálohy na pojistné už v průběhu roku.
Obdobně, pokud nespadáte do některé z výjimek (souběh se zaměstnáním, starobním důchodem...), platíte zřejmě i minimální měsíční zálohy na zdravotní pojištění.

Výjimka je u autorských honorářů za příspěvky do novin, časopisů, rozhlasu a TV do 10 000 Kč/měsíc od jednoho plátce (§ 7 odst. 6). Tyto příjmy jsou zdaněny srážkovou dani a už se neuvádějí v daňovém přiznání. Pojistné se v tomto případě neplatí (ani zdravotní, ani sociální). Práce korektora sem pravděpodobně ale patřit nebude.

Váš dotaz je spíše otázkou právní - jaké právní vztahy, resp. činnosti spadají pod ochranu autorského zákona. Doporučujeme poradit se s daňovým poradcem, případně se zeptat Vašeho "zaměstnavatele", zda má nějak právně podloženo, že na činnost korektora uzavírá právě takovou smlouvu.

S pozdravem

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama