reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Příjem přes Gopay  (Přečteno 1825 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

L. Z.

  • Host
Příjem přes Gopay
« kdy: 02. 01. 2017, 14:47:01 »
Dobrý den, ve kterém období bude příjmem platba přes Go-pay?
Faktury jsou vystaveny v 12/2016, platby chodí na souhrnný účet Go-pay a v 1/2017 je souhrnně celá částka za 12/2016 přeposlána podnikateli, který vede daňovou evidenci. Spadají tyto platby do daňových příjmů již v 12/2016 nebo až v období, kdy skutečně přijdou na účet podnikateli, tj. v roce 2017?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 878
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Příjem přes Gopay
« Odpověď #1 kdy: 04. 01. 2017, 16:15:38 »
Dobrý den,

na první pohled jednoduchá otázka nemá jednoznačnou odpověď. Důvodem je mj. to, že v zákoně o daních z příjmů není definován klíčový pojem "příjem". Příjmem fyzické osoby (která nevede účetnictví) jsou obvykle "příjmy" přijímané v hotovosti či na bankovní účet. Příjmy mohou být peněžní i nepeněžní. Ovšem prostředky, resp. elektronické peníze přijímané na GoPay nejsou měnou na bankovním účtu, ale dle informace zřizovatele GoPay jsou pohledávkou za danou firmou.

Viz zde: https://help.gopay.com/cs/tema/gopay-ucet/gopay-uzivatelsky-ucet/zakladni-vlastnosti-gopay-uctu

"Stejně jako elektronická peněženka mají i uchovávané peníze v GoPay účtu elektronický charakter. Pojem elektronické peníze je specifický termín, který má zákonnou oporu a představuje pohledávku klienta za společností GOPAY s.r.o. a nikoliv vklad dle zákona upravující činnost bank."

Je zde rozdíl oproti např. PayU, poskytovateli "platebních služeb malého rozsahu" - kde oprávnění poskytovat služby vychází z § 3 odst. 1 písm. c) a e) zákona o platebním styku.

Na Vašem místě bych zvážila také tyto okolnosti:

1) "Peníze" na GoPay pouze přijímáte, nebo též z GoPay platíte za zboží/služby, přičemž tyto platby chcete mít daňově uznatelné? Je zřejmé, že režim pro příjmy i výdaje musí být shodný, tedy pokud odejdou peníze z GoPay a v tom okamžiku evidujeme daňový výdaj, stejně tak by přijetí prostředků na GoPay mělo být daňovým příjmem.

2) V rámci daňového řízení má skutečný stav přednost před stavem formálně právním. Jestliže jsou prostředky na GoPay formálně pouze Vaší pohledávkou za společností GoPay, ale fakticky s nimi můžete zcela volně disponovat, může být v rámci daňového řízení na toto "zvýšení majetku" pohlíženo jako na zdanitelný příjem zcela analogický příjetí peněz na bankovní účet.

3) Jak se liší GoPay od bankovního účtu ve smyslu volného nakládání s prostředky? To je otázka, na kterou neznám odpověď, jelikož by bylo nutné prostudovat smlouvu s poskytovatelem služby. Pokud jde o obdobu bankovního účtu, bylo by na místě považovat částky připsané na GoPay za zdanitelný příjem.

Nutno dodat, že ani dostupné diskuse mezi daňovými poradci nevedou k jednoznačnému závěru v této věci.

Děkujeme za zajímavý dotaz.

S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama