reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Nezapočítané faktury  (Přečteno 3857 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Tomáš

  • Host
Nezapočítané faktury
« kdy: 09. 12. 2016, 22:06:53 »
Dobrý den ,měl bych dotaz.Jsem živnostník a odepisuji si 60% paušal.Tedy nejsem plátce DPH a v minulém roce jsem nemohl dohledat faktury č.23-28 tudíž jsem je nezapočítal do celkového obratu.Po třídění papírů jsem faktury nalezl zapadené.Nedal jsem je ale do daňového přiznání s tím ,že se ozvu až mě někdo bude kontaktovat z Fú.Již to je 7 měsíců a nic .....neměl bych se nějak připomenout? Jak moje faktury fungují pro moje klienty?Co si z nich odepisují když nejsem plátce DPH.Děkuji ....

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 904
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Nezapočítané faktury
« Odpověď #1 kdy: 14. 12. 2016, 11:43:55 »
Dobrý den,

nejprve si dovolím upřesnit, že použití výdajového paušálu pro účely stanovení základu daně z příjmů nemá vliv na registraci k DPH. Plátce DPH může uplatňovat skutečné či paušální výdaje.

Jestli dotaz dobře chápu, ztratil jste faktury vydané, tedy faktury, které vystavujete Vy pro své klienty. V tom případě:

a)   pro účely daně z příjmů jste přiznal nižší příjmy, a tedy zaplatil nižší daň z příjmů, a zřejmě i nižší pojistné na sociální a zdravotní pojištění (bez přesných čísel to ovšem nelze tvrdit jednoznačně),

b)   z hlediska DPH je podstatná otázka, zda jste za jakýchkoliv 12 měsíců po sobě jdoucích překročil obrat 1 mil. Kč, obrat se nepočítá jen za kalendářní rok, ale průběžně za každých 12 měsíců, po překročení obratu (do něhož se zřejmě započítávají i ty ztracené faktury) byste se musel registrovat jako plátce.

Přesný výčet položek započítávaných od obratu je uveden v § 4a zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty.

Vaše faktury jsou pro Vaše odběratele dokladem o daňových výdajích/nákladech pro účely stanovení základu daně z příjmů. Pokud Vaši odběratelé nepoužívají paušální výdaje, musí při případné kontrole z FÚ doložit výdaje skutečné. A to učiní mj. právě předložením Vašich faktur.

Ohledně komunikace s FÚ: je málo pravděpodobné, že Vás bude finanční úřad sám kontaktovat. Na druhou stranu je fakt, že nepřiznané příjmy jste dle zákona povinen dodatečně přiznat. To vyplývá z daňového řádu (viz § 141 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb.) Finanční úřad má 3 roky na to, aby Vám zdaňovací období zkontrolovat a případný nedoplatek na dani z příjmů doměřil. Např. daň z příjmů za rok 2015 Vám finanční úřad může doměřit do 3 let od posledního dne lhůty pro podání DP za rok 2015, tedy do 3 let od 1. dubna 2016.

Ohledně DPH - pokud Vaše příjmy (obrat) překročily 1 mil. Kč za jakýchkoliv 12 měsíců po sobě jdoucích, doporučuji poradit se s daňovým poradcem.

S přátelským pozdravem

Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama