reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Prodej videí ze zahraničí  (Přečteno 5238 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

David

• Host
Prodej videí ze zahraničí
« kdy: 11. 06. 2016, 21:49:52 »
Dobrý den,
momentálně pracuji v zahraničí konkrétně v Anglii pod zaměstnavatelem tudíž jsem plátcem zdravotních, penzijních pojištění...
Ve svém volném čase kouzlím a nedávno jsem se rozhodl natáčet na youtube návody na kouzelnické triky pro začátečníky. Videa mají úspěch tudíž se tomu věnuji dál. Videa jsem samozřejmě zpoplatnil, avšak měsiční zisk se pohybuje nyní okolo 500 Kč měsíčně tudíž zisk nepřesahuje 10 000 Kč ročně. Samozřejmě časem pravděpodobně videa budou sledovanější a vydělávat více. A má otázka zní: Budu se muset zaregistrovat jako živnostník? I když momentálně mám hlavní výdělečnou činnost v zahraničí? A když ano tak vést zápis zisku v té jednoduší formě v procentech? A jak to bude se zdravotním a dalším pojíštěním když plátce jsme v zahraničí ale zisk by byl na celosvětovém webu youtube.com se zaměřením na české publikum? Vztahuje se to pořád na Českou republiku? Mé trvalé bydliště na dokladech i občanství je české tudíž se doufám správně ptám na českých servrech?

Následujicí dotaz úzce souvisí již s víše zmíněným. Jak jsem napsal, na youtube prozrazuji principy jednoduchých kouzelnických triků. Publikum však žádá složitější triky a já je nechci veřejně publikovat na internetu pro každého. Proto jsem si našel web Gumroad.com, který mi umožní nahrát video soubor s návodem na složitější kouzelnický trik a následně mi web umožní daná videa prodávat těm kdo zaplatí daný poplatek. Zde bych už přepokládal přesažení 10 000 Kč ročního zisku společně s youtube videi. To znamená že mě napadají stejné otázky jako u youtube videí. Jak je to s prodejem těchto souborů přes zahraniční web českému publiku? Pořád platí že bydlím v Angliii tudíž mě zajímá co musím postoupit za povinosti ohledně této živnosti? Musím do České republiky nebo se dá vš vyřešit po internetu?

V případě založení takovéto živnotsi ať už s prodejem videí nebo jen tvorbou na youtube. Co přesně bych musel evideovat? Stačila by jen příchozí platba ze servrů? Jelikož moje výdaje na vytvoření daného návodu na kouzlo jsou prakticky nulové. A poslední otázka zní: Pokud bych měl takovou to žívnost a rozhodl bych se třeba dělat kouzelnická vystoupení nebo nějaké výukové přednášky, dalo by se to do původního zněnní živnosti nějak připsat?

Předem děkuji za odpověď, zápasím s těmito problemy v mé hlavě už delší dobu, tak snad se konečně dozvím odpověd.

Přeji hezký den.
David Václavík

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline FABIAN & PARTNERS

• Moderator
    • Zobrazit profil
    • FABIAN & PARTNERS
Re:Prodej videí ze zahraničí
« Odpověď #1 kdy: 22. 06. 2016, 11:59:44 »
Živnost jako podnikatelská činnost znamená soustavnou činnost provozovanou za účelem dosažení zisku. Nejedná-li se o činnost nárazovou či jednorázovou, přičemž cílem je zisk, pak tato činnost podléhá živnostenskému podnikání a nelze ji provozovat bez něj. Ve Vašem případě se o soustavné činnosti vedoucí k zisku hovořit dá, a proto je nutné mít živnostenské oprávnění, přičemž postačí volná živnost. Živnost lze založit na území České republiky, pokud zde máte trvalý pobyt, nicméně živnost můžete založit rovněž ve Velké Británii, pokud požádáte o „National Insurance Number“ a následně vyplníte formulář pro registraci živnosti. Výhodou oproti živnostenskému oprávnění v České republice je, že neplatíte registrační poplatek, navíc pokud za daný rok nebudete mít žádné zisky, nemusíte odvádět žádné poplatky ani daně, jinak jste povinen odvádět platby do státního zabezpečení tzv. „National Insurance Contributions“, které se odvíjí od Vašeho příjmu.
Ať už založíte živnost v České republice či ve Velké Británii, je nutné vést účetnictví. V České republice můžete vést daňovou evidenci, tj. evidovat příjmy a výdaje a majetek a závazky, v tomto případě v daňovém přiznání uplatňujete skutečné výdaje podle dokladů. Pokud byste chtěl uplatnit tzv. „paušální výdaje“ procentem z příjmů, vedete pouze evidenci příjmů a pohledávek, což je jednodušší než daňová evidence.
Co se týče odvodů na sociálním a zdravotním pojištění, v případě, že budete mít zaměstnání i živnost ve Velké Británii, záleží na tamním právním řádu, v jaké výši a jakým způsobem se hradí sociální a zdravotní při vedlejší činnosti. Založíte-li živnost v České republice, pak odvádíte zálohy na sociální i zdravotní pojištění, přičemž způsob a výše záloh závisí na tom, zda jde o činnost hlavní či vedlejší.
Na Váš druhý dotaz ohledně prodeje videí přes webovou stránku Gumroad.com je rovněž odpovězeno výše. Zda založit živnost či nikoli, nezávisí na výši zisku. Kritériem pro založení živnosti je soustavná činnost vykonávaná za účelem dosažení zisku. Jde-li o takovou činnost, pak je nutné mít živnostenské oprávnění a je na Vás, zda jej založíte ve Velké Británii (za splnění tamních podmínek) nebo v České republice. Živnost lze založit i dálkově, tj. elektronicky aniž byste musel na příslušný živnostenský úřad osobně, nutné je však u příslušných přikládaných dokumentů zajistit jejich pravost pomocí konverze těchto dokumentů.
Rovněž na formu vedení účetnictví již bylo odpovězeno výše, záleží na Vás, zda si vyberete daňovou evidenci (evidence příjmů, výdajů, majetku a závazků) nebo evidenci příjmů a pohledávek. Pořádání výukových přednášek je rovněž volnou živností, není tedy třeba žádného zvláštního oprávnění. Jak poskytování videí, tak přednášky a kouzelnická vystoupení jsou službami neuvedenými v přílohách 1, až 3 živnostenského zákona dalo zahrnout pod jeden obor volné živnosti a to provozování kulturních, kulturně - vzdělávacích a zábavních zařízení, pořádání kulturních produkcí, zábav, výstav, veletrhů, přehlídek, prodejních a obdobných akcí.
FABIAN & PARTNERS, advokátní kancelář
Brno, Marešova 304/12, PSČ 602 00
Praha 1, Revoluční 8, budova B1, 2. patro, PSČ 110 00
ID datové schránky: 4s7unxn

www.fabianpartners.cz
www.pohledavkyonline.cz
www.spravaspolecnosti.cz

Platby GoPay

reklama