reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Daň při prodeji nemovitosti  (Přečteno 4692 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Podnik

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Daň při prodeji nemovitosti
« kdy: 11. 06. 2015, 08:18:52 »
Dotazuji se na tento případ, týkající se  povinnosti platby daně při prodeji nemovitosti:
Bude se vztahovat osvobození od daně  i v níže popsané situaci:
Syn zdědil po své matce v r.2014 podíl v spol. s .r.o, založené za účelem privatizace bytového fondu, kdy společníci – nájemci bytů v domě skládali základní kapitál a následně hradili platby do kapitálového fondu.
V prosinci r.2014 převedla spol.s r.o. jednotlivé bytové jednotky a nebytové prostory (komory náležící k bytům) do vlastnictví společníků a zároveň nájemců  (v daném případě dědice oprávněné) kupními smlouvami, přičemž kupní cena ve výši podílu nájemníka na kapitálovém fondu nebyla uhrazena, ale započetla se právě oproti hodnotě podílu na vytvořeném kapitálovém fondu a následně dojde k likvidaci  Spol. s.r.o.
Dědic – synové zůstavitelky – v 05/2015 uzavírá kupní smlouvu na prodej zděděného bytu (resp. bytu, získaného na základě  zděděného podílu ve Spol. s r.o., který byl vlastníkem bytů užívaných společníky). Bude osvobozen od daně z příjmu, jestliže zůstavitelka, jeho matka. v bytě trvale bydlela déle než 5 let? Pokud by nebyl od daně z příjmu osvobozen, lze uplatnit do výdajů obvyklou cenu bytu?
Děkuji.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 898
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Daň při prodeji nemovitosti
« Odpověď #1 kdy: 16. 06. 2015, 12:33:27 »
Dobrý den,

pokud jde o osvobození příjmů z prodeje bytu (jednotky) z titulu § 4 odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů, musím konstatovat, že toto ustanovení nelze v daném případě uplatnit. Příjem je osvobozen, přesáhne-li doba mezi nabytím a prodejem dobu 5 let. Tato doba neuplynula, neboť poplatník nabyl nemovitou věc v prosinci 2014 a prodává ji v květnu 2015. Nelze uplatnit ani zkrácení pětileté doby o dobu, po kterou věc vlastnil zůstavitel (matka poplatníka), protože byt nebyl nabyt děděním. V rámci dědického řízení poplatník nabyl podíl v s.r.o., nikoliv jednotku, kterou nyní prodává.

K pojmu "den nabytí" viz též komentář v Pokynu Generálního finančního ředitelství D-22: "u nemovitých věcí den zápisu vlastnického práva poplatníka do veřejného seznamu (§ 1105 a § 1164 občanského zákoníku), právní účinky zápisu nastávají k okamžiku, kdy návrh na zápis došel příslušnému katastrálnímu úřadu, nikoliv v den, kdy byla uzavřena kupní smlouva, nebo nemovitou věc kupující zaplatil, anebo kdy byla sepsána smlouva darovací". Předpokládám, že právní účinky vkladu v daném případě nastaly v prosinci 2014.

Z dotazu ovšem není zřejmé, zda poplatník v bytě s matkou bydlel či nikoliv. Pokud by poplatník měl v bytě "bydliště" po dobu nejméně 2 let, příjem z prodeje bytu (jednotky) by byl osvobozen dle § 4 odst. 1 písm. a) zákona o daních z příjmů. Bydlištěm není míněno místo trvalého pobytu zapisované v různých registrech, ale "bydliště" definované v § 2 ZDPř: "místo, kde má poplatník STÁLÝ BYT za okolností, z nichž lze usuzovat na jeho úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat".

V pokynu D-22 nalezneme komentář k pojmu "stálý byt":

"Stálým bytem se rozumí byt, který je poplatníkovi kdykoliv k dispozici podle jeho potřeby, ať již vlastní či pronajatý. Tento byt může být poplatníkem pronajat jiné osobě formou, která umožňuje podle potřeby poplatníka obnovení jeho užívání poplatníkem bez prodlevy. Úmysl poplatníka zdržovat se trvale ve stálém bytě se posuzuje vzhledem k okolnostem jeho osobního a rodinného stavu, tj. žije-li v něm rovněž např. s manželkou, dětmi, rodiči, či zda byt je využíván v návaznosti na jeho ekonomické aktivity (samostatnou činnost, zaměstnání apod.)."

S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama