reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Prodej nemovitosti a SVJ  (Přečteno 16352 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Renata Majerová

  • Host
Prodej nemovitosti a SVJ
« kdy: 19. 03. 2015, 21:58:24 »
 Dobrý den, potřebuji právní radu. Uvažuji o prodeji bytu v osobním vlastnictví. Konkrétně jde o bytovou jednotku a o podíl na společných částech domu a na pozemcích pod a okolo domu. Při pročítání stanov SVJ jsem narazila na ustanovení, že do působnosti shromáždění patří “udělování předchozího souhlasu k nabytí, zcizení nebo zatížení nemovitých věcí nebo k jinému nakládání s nimi.“ Nejsem si jistá, co přesně toto znamená a co z tohoto pro mě vyplývá. Znamená to snad, že musím nejprve požádat shromáždění SVJ o souhlas s prodejem? Děkuji za odpověď.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline FABIAN & PARTNERS

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 124
    • Zobrazit profil
    • FABIAN & PARTNERS
Re:Prodej nemovitosti a SVJ
« Odpověď #1 kdy: 25. 03. 2015, 11:18:17 »

Dobrý den,

na základě ustanovení § 1208 písm. g) zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, patří do působnosti shromáždění společenství vlastníků udělování předchozího souhlasu k nabytí, zcizení nebo zatížení nemovitých věcí nebo k jinému nakládání s nimi. Nejen ze stanov SVJ, ale přímo ze zákona tak vyplývá, že k prodeji potřebujete souhlas shromáždění a tudíž je nutné svolat shromáždění k zasedání. Zasedání se ze zákona musí konat nejméně jedenkrát do roka. V případě potřeby statutární orgán svolá shromáždění i z podnětu vlastníků jednotek, kteří mají více než čtvrtinu hlasů, nejméně však dvou z nich. Neučiní-li to, svolají tito vlastníci shromáždění k zasedání na náklad společenství vlastníků sami.
FABIAN & PARTNERS, advokátní kancelář
Brno, Marešova 304/12, PSČ 602 00
Praha 1, Revoluční 8, budova B1, 2. patro, PSČ 110 00
ID datové schránky: 4s7unxn

www.fabianpartners.cz
www.pohledavkyonline.cz
www.spravaspolecnosti.cz



 

Platby GoPay

reklama