reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Daň z příjmu fyzických osob  (Přečteno 3943 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Jiří Šramota

  • Host
Daň z příjmu fyzických osob
« kdy: 10. 02. 2015, 19:36:05 »
Dobrý den,


jsem zařazen v evidenci uchazečů o zaměstnání na pracovním úřadu. Mám příjmy z pronájmu nemovitosti podle § 9 zákona č. 586/1992 Sb. Mám dotaz, zda mohu v tomto případě využít základní slevu na dani ve výši 24.840,-Kč dle § 35ba písm. a) zákona o daních z příjmů.
Další dotaz je, jak by to bylo v případě, že budu mít zároveň příjem podle § 6 zákona o daních z příjmů (např. Dohoda o provedení práce nebo Dohoda o pracovní činnosti) do výše 4.600,-Kč což umožňuje zákon o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb.
Děkuji za odpověď.
S přáním klidných dní.


Jiří Šramota

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 898
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Daň z příjmu fyzických osob
« Odpověď #1 kdy: 11. 02. 2015, 14:59:32 »
Dobrý den pane Šramoto,

v případě, že z příjmů plynoucích z nájmu nemovité věci Vám vyjde základ daně a daň, určitě si můžete základní slevu na poplatníka uplatnit. Pokud budete uplatňovat výdaje procentem z příjmů, lze rovněž uplatnit základní slevu, ovšem není možné uplatnit slevu na manželku a daňové zvýhodnění na vyživované děti (viz § 35ca zákona o daních z příjmů).

Budete-li mít k příjmům z pronájmu ještě příjmy na základě dohody o provedení práce do 10 000 Kč/měsíc, lze postupovat dvěma způsoby:
a) tyto příjmy jsou v průběhu roku zdaněny srážkovou daní (nepodepsal-li poplatník u zaměstnavatele tzv. prohlášení k dani), srážkovou daní je daňová povinnost vyrovnána a už se tyto příjmy neuvádějí do daňového přiznání, uvedl byste tam jen příjmy z nájmu,
b) poplatník může na základě potvrzení vydaného zaměstnavatelem příjmy z dohody o provedení práce v daňovém přiznání uvést, čímž je původní srážková daň překlasifikována na zálohu. Uplatněním slevy na dani může vzniknout přeplatek, který je poplatníkovi vrácen.

Zda je výhodnější postup a) nebo b) záleží na celkových příjmech a celkových nárocích na slevy u konkrétního poplatníka.

Budete-li mít příjmy z nájmu + příjmy z dohody o pracovní činnosti, musíte veškeré tyto příjmy uvést v daňovém přiznání. Z příjmů ze zaměstnání není možné v tomto případě (tj. v případě dohody o pracovní činnosti) srážet srážkovou daň, ale jsou odváděny zálohy na daň. Příjmy ze zaměstnání doložíte potvrzením zaměstnavatele. V přiznání si uplatníte základní slevu na dani, případně další slevy.

Ještě je možná varianta, kdy jste měl v průběhu roku jen jednoho zaměstnavatele (není podstatné, zda jste uzavřel dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti), v zaměstnání jste podepsal prohlášení k dani a zároveň příjmy z nájmu nepřekročily částku 6 000 Kč/rok. Potom můžete zaměstnavatele (do 15.2. následujícího roku) požádat o provedení ročního zúčtování a nebudete podávat daňové přiznání.
Vycházíme zde z § 38g zákona o daních z příjmů.

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama