reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Cestovní náhrady ve spolku  (Přečteno 4310 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Jan Havlík

  • Host
Cestovní náhrady ve spolku
« kdy: 20. 01. 2015, 13:37:13 »
Dobrý den,chtěl bych si ověřit, jak je to s uplatňováním cestovních náhrad v registrovaných spolcích, pokud člen spolku použije soukromé vozidlo pro akci spolku. Dá se taková položka použít jako oprávněný náklad spolku a jak a co daní příjemce cestovních náhrad?Děkuji za odpověď

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 898
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Cestovní náhrady ve spolku
« Odpověď #1 kdy: 26. 01. 2015, 11:36:29 »
Dobrý den pane Havlíku,

cestovní náhrady lze poskytovat zejména zaměstnancům ve smyslu zákoníku práce, ale v rozšířeném pojetí též "zaměstnancům" ve smyslu § 6 odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Jako "zaměstnanec" je totiž definována každá osoba, které PLYNOU PŘÍJMY uvedené v tomto ustanovení. Pokud je tedy např. předseda spolku odměňován za výkon funkce, je tento příjem považován za příjem ze závislé činnosti a pak nepochybně má nárok na cestovní náhrady (přestože nemá uzavřen pracovněprávní vztah dle zákoníku práce). Postavení Vámi zmiňovaného "člena spolku" není jasné, tím méně jeho případné příjmy, které mu od spolku plynou.

"Zaměstnanec" ve smyslu zákona o daních z příjmů je i osoba, se kterou je sjednána jednorázová dohoda o provedení práce. Obsahuje-li ujednání o dohodě i nárok na náhrady cestovních výdajů, jsou tyto náhrady potom vyňaty z předmětu daně zaměstnance a zároveň fungují jako daňový náklad spolku (zaměstnavatele). Samozřejmě, vynětí z předmětu daně je pouze v rámci limitů daných zákoníkem práce, resp. zákonem o daních z příjmů (limity se týkají zejm. stravného a náhrady za amortizaci automobilu).

Model daňový náklad zaměstnavatele + vynětí z předmětu daně (nezdanění) u zaměstnance, nelze bohužel aplikovat na jiné případy, například nepojmenované smlouvy. Bude-li se členem spolku uzavřena nepojmenované smlouva podle ustanovení § 1746 odst. 2 (nového) občanského zákoníku, jejímž předmětem bude nějaká služba pro spolek, je to možné. Nepůjde ovšem o pracovněprávní vztah (ve smyslu zákoníku práce) ani příjem plynoucí na základě smlouvy nebude možno zařadit mezi příjmy ze závislé činnosti (ve smyslu zákona o daních z příjmů). I v takové smlouvě ovšem LZE SJEDNAT NÁROK NA CESTOVNÍ NÁHRADY. Nebudou to ale cestovní náhrady se stejným daňovým režimem, jak je uvedeno výše. Půjde o součást ceny za sjednanou službu. Z hlediska spolku se bude jednat o DAŇOVÝ NÁKLAD, ovšem z hlediska příjemce odměny za službu půjde o příjem podléhající dani z příjmů fyzických osob.

S přáním pěkného dne
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama