reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Vrácení peněz za nedodaný materiál  (Přečteno 11128 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Martin

• Host
Vrácení peněz za nedodaný materiál
« kdy: 19. 10. 2014, 22:09:08 »
Dobrý den,

V dubnu letošního roku jsem zakoupil materiál na stavbu za 80 000,-kč.Firma která měla zboží dodat byla však fingovaná a neexistuje.Bankovní účet kam byli peníze převedeny byl bílého koně,který peníze vyzvedl ze svého učtu a předal podvodníkovi.Podal jsem trestní oznámení na policii na neznámeho pachatele.Nicméně policie případ nyní odložila ,s tím ,že pachatele se jí nepodařilo vypátrat a také se jim nedokázala prokázat vazba mezi bílým koněm a podvodníkem.Bílý kun do protokolu uved ,že si našel tuto brigádu přes inzerat a že nevěděl,že se jedná o podvod.

Proto se chci nyní zeptat ,jak přesně mám postupovat.
Má bílý kun odpovědnost za částku ,kterou jsem mu zaslal?
Mám se odvolat proti usnesení nebo  se toto řeší přes občansko právní spor,tedy jestli to stačí celé sepsat a následně zanést na soud jako občansko právní spor?
Jsem z Prahy ,tak bych chtěl vědět jak přesně nyní v této věci mám postupovat.Zde zasílám ještě usnesení od policie .

děkuji Martin

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline FABIAN & PARTNERS

• Moderator
    • Zobrazit profil
    • FABIAN & PARTNERS
Re:Vrácení peněz za nedodaný materiál
« Odpověď #1 kdy: 29. 10. 2014, 17:06:32 »
Dobrý den,   ve Vašem případě se nabízejí dvě hlavní řešení, a sice domáhat se svých práv v trestním řízení nebo v řízení civilním. Odvolání proti usnesení o odložení věci podat nelze, lze však podat stížnost proti tomuto usnesení, a to do tří dnů od oznámení usnesení, což již ve Vašem případě nepůjde. Můžete tak pouze podat znovu trestní oznámení. Je však dost možné, že věc bude opět odložena, protože se nepodaří zjistit totožnost pachatele. Další variantou je řešit věc podáním civilní žaloby na vydání bezdůvodného obohacení na tzv. “bílého koně”. V takovém řízení byste však musel prokázat, že tento “bílý kůň” nejednal v dobré víře, v opačném případě by Vám soud přiznal pouze částku, kterou za vybrání a předání peněz utržil, tj. 3.000,- Kč, na které máte nárok dle § 3001 zákona č. 89/2014, občanského zákoníku. Civilní žalobu můžete podat také na společnost, u které jste si materiál objednal. Pokud však společnost neexistuje, nebude taková žaloba v žádném případě úspěšná, jelikož žalovaná strana nemá způsobilost být účastníkem řízení.
Doporučuji Vám proto vyzvat “bílého koně” k úhradě částky, kterou utržil (příp. na něj v tomto rozsahu podat žalobu), a věc dále řešit v trestním řízení.
FABIAN & PARTNERS, advokátní kancelář
Brno, Marešova 304/12, PSČ 602 00
Praha 1, Revoluční 8, budova B1, 2. patro, PSČ 110 00
ID datové schránky: 4s7unxn

www.fabianpartners.cz
www.pohledavkyonline.cz
www.spravaspolecnosti.cz

Platby GoPay

reklama