reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Identifikovaná osoba a DPH za službu ze zahraničí  (Přečteno 13277 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Ludmila Hornyaková

  • Host
Identifikovaná osoba a DPH za službu ze zahraničí
« kdy: 19. 08. 2014, 22:52:06 »
Dobrý den, potřebovala bych poradit s následujícím: Jsem překladatelka - OSVČ a potřebuji, aby jiná kolegyně se sídlem v Německu provedla korekturu mého překladu. Pro poskytování služeb do jiných zemí v EU jsem já v ČR tzv. identifikovaná osoba. To znamneá, že DPH platí příjemce mojí služby v jiném státě EU a já zůstávám stále neplátce DPH. Nyní potřebuji vyřešit opačný směr. Dodavatelkou služby je OSVČ v Německu, která je plátce DPH. To znamená, že mi bude účtovat službu plus DPH. Konečným příjemcem služby jsem já zde v ČR. Znamená to, že musím DPH zaplatit? Cena služby bude částka nižší než 10.000 Kč. Nebo zde lze uplatnit některé ustanovení týkající se identifikované osoby a DPH platit nemusím? Děkuji za odpověď.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 842
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Identifikovaná osoba a DPH za službu ze zahraničí
« Odpověď #1 kdy: 26. 08. 2014, 15:48:48 »
Vážená paní Hornyaková,

z Vašeho dotazu rozumíme, že jste se již stala identifikovanou osobou a jste zaregistrována na FÚ jako identifikovaná osoba.

Pokud podnikatel usazený v jiném státě EU (mimo Českou republiku) registrovaný k DPH ve svém státě nebo zahraniční podnikatel usazený mimo EU (u něhož se registrace k DPH nezkoumá, resp. není významná) poskytne českému podnikateli, který doposud není plátcem DPH v České republice, nevyjmenovanou službu podle § 9 odst. 1 zákona o DPH (sem spadá i překladatelská služba), pak bude tzv. místem plnění sídlo (místo podnikání) příjemce služby, tj. Česká republika. Osobou povinnou přiznat a zaplatit českou daň bude český příjemce služby. Přijetím této služby se český podnikatel (osoba povinná k dani) stává podle ustanovení § 6h písm. a) zákona o DPH tzv. identifikovanou osobou. Do 15 dnů musí podat přihlášku k registraci u svého finančního úřadu a DPH musí přiznat již u této první služby přijaté ze zahraničí.

Pokud se týká konkrétně Vašeho dotazu ohledně pořízení překladatelské služby od německého dodavatele, který je registrován k dani v Německu, pak dle výše uvedeného je místem plnění Česká republika. Dodavatel z Německa Vám bude fakturovat bez německé daně. Vy jako identifikovaná osoba při pořízení služeb dle ustanovení § 9 odst. 1 zákona o DPH máte povinnost daň přiznat a zaplatit na území ČR.

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama