reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Souběh smlouvy o výkonu funkce a pracovní smlouvy  (Přečteno 10968 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Hejduková

  • Host
Souběh smlouvy o výkonu funkce a pracovní smlouvy
« kdy: 12. 08. 2014, 11:45:53 »
Dobrý den, prosím Vás chtěla bych se zeptat, jsme družstvo, předseda družstva má pracovní smlouvu jako obchodník a smlouvu o výkonu funkce jako předseda představenstva. Mohou tyto dvě smlouvy jít souběžně nebo musí být jen smlouva o výkonu funkce, je důchodce.
Děkuji za odpověď.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline FABIAN & PARTNERS

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 121
    • Zobrazit profil
    • FABIAN & PARTNERS
Re:Souběh smlouvy o výkonu funkce a pracovní smlouvy
« Odpověď #1 kdy: 15. 08. 2014, 03:55:44 »
Dobrý den,
 Souběhem se rozumí  případy, kdy je se členem statutárního orgánu vedle smlouvy o výkonu funkce  uzavřena ještě pracovní smlouva, jejíž druh práce se zcela nebo zčásti překrývá v rámci pracovněprávního vztahu s činnostmi člena statutárního  orgánu, resp. obchodním vedením. Nová právní úprava v zákonu o obchodních korporacích neobsahuje výslovný zákaz výkonu funkce v pracovním poměru. Pracovní poměr člena orgánu obchodní korporace je v zákoně zmíněn pouze v § 61 odst. 3, kde uvádí, že mzdu anebo jiné plnění zaměstnanci, který je současně členem statutárního orgánu, je možno poskytnout pouze se souhlasem orgánu schvalujícího smlouvu o výkonu funkce. Z toho vyplývá, že zákon souběžný výkon funkce statutárního orgánu i pracovního poměru ke společnosti jedinou osobou připouští. Mzda v pracovní smlouvě či úplata ve smlouvě o výkonu funkce by však měla být schválena valnou hromadou. Pokud má tedy předseda představenstva uzavřenou pracovní smlouvu, taková smlouva bude platná i nadále a souběh funkce předsedy představenstva a zaměstnance je možný. Aktuální judikatura Nejvyššího soudu se však staví spíše proti souběhu a tato otázka tak není a v nejbližší době nejspíše ani nebude zcela vyjasněná. Jediným jistým řešením je tedy výkon funkce statutárního orgánu na základě jedné smlouvy, a to smlouvy o výkonu funkce, kdy do smlouvy o výkonu funkce lze zapracovat nároky člena představenstva srovnatelné s nároky zaměstnance dle zákoníku práce.
 
FABIAN & PARTNERS, advokátní kancelář
Brno, Marešova 304/12, PSČ 602 00
Praha 1, Revoluční 8, budova B1, 2. patro, PSČ 110 00
ID datové schránky: 4s7unxn

www.fabianpartners.cz
www.pohledavkyonline.cz
www.spravaspolecnosti.cz



 

Platby GoPay

reklama