reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Daň z příjmu FO a obchodní majetek  (Přečteno 3932 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

David Molín

  • Host
Daň z příjmu FO a obchodní majetek
« kdy: 10. 08. 2014, 02:03:18 »
 Dobrý den, prosím Vás o radu: Jsem vlastníkem nájemního bytového domu již po dobu cca 8 let. Z domu byl každoroční příjem z pronájmu, a každoročně byly uplatňovány při přiznání daně FO odpisy domu. Nyní nájemní dům prodávám, a nejsem si jist, zda-li dům nebyl součástí obchodního majetku, což by zrušilo osvobození od placení daně z příjmu z prodeje domu. Nevím, jak jsou přesně definovány pojmy obchodní majetek nebo daňová evidence, a jestli do těchto pojmů spadám i já - tedy fyzická osoba, bez zápisu do obchodního rejstříku, bez živnostenského oprávnění, nikoliv OSVČ; roční příjmy + reálné výdaje domu jsem vyplňoval „na koleni“ v Excelu a přikládal k daňovému přiznání, ve kterém jsem vyplňoval pouze kolonky „dílčí základ daně ze závislé činnosti“ + „dílčí základ daně nebo ztráta z pronájmu“ (od toho odečteny samozřejmě ty odpisy).

Podléhá v mém případě příjem z prodeje domu dani z příjmu nebo je osvobozen?; Pokud podléhá, bylo by proti ní možné uplatnit nějaké výdaje - např. následující koupi jiné nemovitosti za účelem mého bydlení?

Děkuji velmi a zdravím, D.Molín

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 898
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Daň z příjmu FO a obchodní majetek
« Odpověď #1 kdy: 18. 08. 2014, 17:08:53 »
Dobrý den pane Molíne,

definici obchodního majetku pro účely zákona o daních z příjmů lze nalézt v ustanovení § 4 odst. 4:
„Obchodním majetkem poplatníka daně z příjmů fyzických osob se pro účely daně z příjmů rozumí část majetku poplatníka, o které bylo nebo je účtováno anebo je nebo byla uvedena v daňové evidenci. Dnem vyřazení určité složky majetku z obchodního majetku poplatníka se rozumí den, kdy poplatník o této složce majetku naposledy účtoval nebo ji naposledy uváděl v daňové evidenci."

Podle znění Pokynu GFŘ č. D-6 se majetkem zahrnutým v obchodním majetku rozumí majetek, o kterém poplatník s příjmy podle § 7 zákona o daních z příjmů účtuje nebo ho eviduje v daňové evidenci.

Z výše uvedeného vyplývá, že majetek lze do obchodního majetku fyzické osoby zahrnout pouze při vedení daňové evidence anebo při vedení účetnictví. Přitom se může fyzická osoba rozhodnout, zda majetek, který využívá k podnikání, zahrne nebo nezahrne do svého obchodního majetku. Obchodní majetek však neexistuje u poplatníka, který uplatňuje výdaje procentem z příjmů podle ustanovení § 7 odst. 7 zákona o daních z příjmů, anebo u poplatníka, který zdaňuje příjmy z nájmu podle § 9 zákona o daních z příjmů.

Dle Vašeho dotazu se domnívám, že zdaňujete příjmy z nájmu v § 9 zákona o daních z příjmů. Pak u Vás neexistuje obchodní majetek. Protože vlastníte tento dům cca 8 let, příjem z jeho prodeje bude osvobozen dle ustanovení § 4 odst. 1 zákona o daních z příjmů, a to buď podle písm. a) nebo písm. b) (záleží, zda máte v domě bydliště). Nicméně v obou případech dodržíte časový test pro uplatnění osvobození (§4/1/a - nejméně 2 roky jste měl bydliště v domě před jeho prodejem nebo §4/1/b - doba mezi nabytím a prodejem je delší jak 5 let).

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama