reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Zaměstnancem na HPP u OSVČ  (Přečteno 8703 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Marek Jordán

• Host
Zaměstnancem na HPP u OSVČ
« kdy: 18. 06. 2014, 22:19:58 »
Zdravím Vás, jsem osvč a letos jsem se stal plátcem dph. Dělám pro firmu, která mi platí 280Kč/hod. Podnilkám od října 2013.
Dal jsem dokupy 5 lidí z nichž jeden mi dělá odbornýho garanta. Ty dva měsíce 2013 jsem měl živnost jenom já s tím, že kolegové
si založí (obnoví) živnost po novém roce. Takže teď máme všichni živn.l. + mám s nimi sepsané dohody. Takže teď fakturuji cca 350-400 tisíc měsíčně.
 Můj dotaz se týče zaměstnávání těch 4. kolegů. Chci aby bylo všechno čisté, abych se nedostal do nějakých nepříjemností se zákonem.
Někdo mi řekl, že bych v mé situaci měl mít nějakého zaměstnance na plný prac poměr.
Můžete mi prosím Vás poradit co je v mé situaci ještě třeba zařídit abych se nedostal do problémů s Živnostenským Úřadem, nebo nějakou jinou institucí.
Děkuji, Marek.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline FABIAN & PARTNERS

• Moderator
    • Zobrazit profil
    • FABIAN & PARTNERS
Re:Zaměstnancem na HPP u OSVČ
« Odpověď #1 kdy: 01. 07. 2014, 15:45:05 »
Vážený pane Marku,   předem si dovolujeme avizovat, že Vás dotaz je poměrně obecný a neurčitý, pokusíme se Vám však zodpovědět důležité informace pro Vaše budoucí rozhodování.   Je zapotřebí mít na vědomí, že jakmile zaměstnáte prvního člověka na pracovní poměr, přináší to pro Vás mnoho povinností, jakými jsou například registrace plátce daní ze závislé činnosti, dále také daně srážkové, pokud již k této nejste registrován. Další povinností je registrace do rejstříku zaměstnavatelů u České správy sociálního zabezpečení (toto není nutné u dohod o provedení práce ani pokud zaměstnanec není přihlášen k veřejnému zdravotnímu pojištění), kdy jste jako zaměstnavatel povinen vypočítat pojistné, které z mezd odvádíte jak Vy, tak zaměstnanci. Mezi další povinnosti spojené s registrací u České správy sociálního zabezpečení patří zejména vedení podkladové evidence pro účely důchodového pojištění, vyhotovování a předkládání evidenčních listů důchodového pojištění, součinnost zaměstnavatele v důchodovém řízení, plnění ohlašovací a oznamovací povinnosti. Za nedodržení těchto povinností Vám mohou být vyměřeny vysoké sankce. Jste také povinen registrovat se ke zdravotní pojištovně, u které je registrován Váš zaměstnanec, kdy za něj odvádíte zdravotní pojištění. V neposlední řadě je zaměstnavatel povinen sjednat si zákonné pojištění za pracovní úrazy zaměstnanců. Nedodržení těchto povinností je taktéž sankciováno vysokými pokutami.   Jak lze vypozorovat z výše uvedeného, se zaměstnáním byť i jednoho zaměstnance se pojí nemálo povinností, kdy velkou nevýhodou je především skutečnost, že sociální a zdravotní pojištění platíte jako zaměstnavatel dvakrát, tedy jednou za sebe a jednou za zaměstnance. Varianta zaměstnání na dohodu o provedení práce se tedy v této situaci jeví jako lepší variantou, a to především z důvodu, že zaměstnání na základě pracovní smlouvy sebou přináší nemalé papírování a povinnosti, jak je již naznačeno výše.
FABIAN & PARTNERS, advokátní kancelář
Brno, Marešova 304/12, PSČ 602 00
Praha 1, Revoluční 8, budova B1, 2. patro, PSČ 110 00
ID datové schránky: 4s7unxn

www.fabianpartners.cz
www.pohledavkyonline.cz
www.spravaspolecnosti.cz

Platby GoPay

reklama