reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: S.r.o. nebo OSVČ  (Přečteno 14651 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Ivan Tomko

  • Host
S.r.o. nebo OSVČ
« kdy: 12. 06. 2014, 09:25:02 »
Dobrý den,
podnikám v oblasti poskytování služeb, převážně pojišťovnictví, bank. služeb a investic. Zároveň mám vytvořený tým lidí, kteří pode mnou pracují jako OSVČ. Roční příjmy za poslední 2 roky byly někde kolem 1,3 mil. za rok a předpokládám, že letos se dostanu min. na 2 miliony.
Vás bych se chtěl zeptat, zdali by pro mě bylo finančně výhodnější založit s.r.o. nebo zůstat jako osvč. Přečetl jsem několik diskuzí, kde jsem se dozvěděl nějaké rozdíly, ale moudrý z toho nejsem.

Děkuji za odpověď,
Ivan Tomko

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 831
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:S.r.o. nebo OSVČ
« Odpověď #1 kdy: 20. 06. 2014, 17:32:23 »
Vážený pane Tomko,

podnikání jako fyzická osoba, resp. prostřednictvím právnické osoby (ve Vašem dotazu zmiňujete společnost s ručením omezeným) má řadu odlišností a konsekvencí. Podstatné jsou zejména konsekvence soukromoprávní (z hlediska odpovědnosti za závazky vzniklé z podnikání, resp. ručení za závazky právnické osoby atp.).

Vedle toho mají tyto formy podnikání i odlišné konsekvence daňové a účetní. Pokud budete podnikat jako fyzická osoba, předně platí, že nesplníte-li podmínky uvedené v § 1 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (zejména se jedná o obrat vyšší než 25 mil. Kč ročně), nemusíte vést povinně účetnictví. Pro prokazování Vašich příjmů a výdajů z podnikání bude v tomto případě postačující vedení tzv. daňové evidence. Z hlediska daňového si poté jako fyzická osoba můžete vybrat, zda budete uplatňovat výdaje skutečné nebo výdaje paušální (procentem z příjmů), a to podle toho, co pro Vás bude výhodnější. Budete-li uplatňovat paušální výdaje, z hlediska evidence je dokonce postačující jen vedení záznamů o Vašich příjmech a pohledávkách (myšleno pro účely daně z příjmů).

Jako fyzická osoba poté zdaňujete své příjmy, resp. příjmy po odpočtu výdajů daní z příjmů fyzických osob, přičemž příjmy z podnikání podléhají i pojistnému na sociální zabezpečení a pojistnému na veřejné zdravotní pojištění. Všechny tyto platby mají odlišné sazby a relativně odlišný způsob stanovení základů (tj. základu daně a vyměřovacích základů pro obě pojistné), nicméně lze dojít ke zjednodušujícímu závěru, že pokud budete uplatňovat skutečné výdaje, tzv. efektivní sazba (vyjadřující veškeré tyto platby) bude na úrovni cca 36 % ze "zisku" (přesněji řečeno z příjmů po odpočtu výdajů). Tedy z každé vydělané koruny odvedete státu cca 36 haléřů. K tomu nutno podotknout, že se jedná o zjednodušený výpočet, neboť sazba kolísá podle výše Vašich příjmů, resp. příjmů po odpočtu výdajů.

Naopak budete-li podnikat prostřednictvím společnosti s ručením omezeným, pak platí, že tato právnická osoba je povinně účetní jednotkou, má tedy povinnost vést účetnictví (což může být administrativně náročnější). Současně platí, že tato společnost je poplatníkem daně z příjmů právnických osob, přičemž základem daně je účetní zisk (po určitých úpravách) definovaný jako výnosy mínus skutečné náklady (zde tedy není možné uplatňovat něco jako "paušální náklady"). Sazba daně z příjmů právnických osob je lineární a činí 19 %. Související otázkou je potom výplata podílů na zisku Vám jako fyzické osobě. Taková výplata podléhá srážkové dani ve výši 15 %. Efektivní sazba tedy v tomto případě činí cca 31 %.

Jak je uvedeno výše, volba formy podnikání má však řadu dalších konsekvencí (mimo jiné i týkajících se účasti na pojistných systémech), proto Vám doporučuji obrátit se na daňového poradce, popř. jiného odborníka, aby Vám poskytl radu pro Vaši konkrétní situaci.

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama