reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Koupě pozemků s nájemní smlouvou  (Přečteno 9085 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Šárka Krejčová

  • Host
Koupě pozemků s nájemní smlouvou
« kdy: 19. 05. 2014, 14:50:42 »
Dobrý den, v únoru 2014 jsme se v nařízené dražbě stali majiteli pozemků (louky, pole). Později jsme se dozvěděli, že pozemky má pronajaté místní družstvo a smlouva má výpovědní lhůtu 5 let. O existenci smlouvy jsme nevěděli - nebyla zmíněna na katastru a nevěděl o ní ani exekutor (explicitně jsme se ptali). Máme právo na dřívější ukončení smlouvy nebo budeme muset čekat těch 5 let?

Předem děkuji za odpověď,

Šárka Krejčová

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline FABIAN & PARTNERS

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 124
    • Zobrazit profil
    • FABIAN & PARTNERS
Re:Koupě pozemků s nájemní smlouvou
« Odpověď #1 kdy: 29. 05. 2014, 10:17:10 »
Dobrý den,

pro kompletní posouzení Vašeho případu bychom museli vidět nájemní smlouvu, avšak z toho, co víme se smlouva  bude zřejmě řídit ještě starým občanským zákoníkem a proto musíme použít jeho ustanovení. Bohužel v §680 občanského zákoníku je uvedeno, že dojde-li ke změně vlastnictví k nemovité věci, může z tohoto důvodu vypovědět nájemní smlouvu pouze nájemce. Tedy smlouvu nemůžete vypovědět vy jako nabyvatel. Nájemní smlouvu při nájmu pozemků patřících do zemědělského půdního fondu (což Vaše pozemky zřejmě budou, jelikož se jedná o louky a pole) lze vypovědět v jednoroční lhůtě, a to kde dni 1. října běžného roku. Toto ustanovení bohužel ale nelze stáhnout na Váš případ, jelikož ustanovení o výpovědní době platí pouze tehdy, není-li smlouvou stanoveno jinak. Jinými slovy je smlouva nadřezena zákonu a platí ujednání ve smlouvě, čili pětiletá výpovědní lhůta. Jedinou variantou je domluva s družstvem na dřívějším ukončení smlouvy.
FABIAN & PARTNERS, advokátní kancelář
Brno, Marešova 304/12, PSČ 602 00
Praha 1, Revoluční 8, budova B1, 2. patro, PSČ 110 00
ID datové schránky: 4s7unxn

www.fabianpartners.cz
www.pohledavkyonline.cz
www.spravaspolecnosti.cz



 

Platby GoPay

reklama